Far Cry 6 Trailer
Far Cry 6 Playstation

Çıkışına çok az bir süre kala Ubisoft’un yeni oyunu Far Cry 6 hakkında bütün bilinenleri toplamanın zamanı geldi. Normal şartlarda 2020 yılının son çeyreğinde çıkacak olan yapım bütün dünyayı aniden sarsan pandemi sorunu nedeniyle Şubat 2021’e ertelendi. Konu hakkında açıklama yapan firma yetkilileri hem evden çalışmak hem de pandemi sürecinde zor koordine olmak gibi sorunlarla boğuştuklarını, bu bağlamda ertelemenin bir zorunluluk olduğunu söylemişlerdi.

Her şeye rağmen yeni oyunun çıkışına sadece bir ay kaldı. Far Cry 6 hakkında bütün bilinenleri anlatacağımız yazıda sizleri geçmiş yapımlara götürecek, beklentilerimizi yazacak, oyunu sizlere tanıtacağız. Keyifli okumalar diliyoruz.

Far Cry 6’nın Hikayesi

Oldukça bariz ki Far Cry 6’nın hikayesi serideki diğer oyunlarla benzer çizgide ilerleyecek. Halihazırda yaptıkları bütün oyunlarda kalıplaşmış bazı hikaye şemalarını izleyen Ubisoft, yeni yapımlarında da bu durumu değiştirmeyecektir.

Serinin üçüncü oyunundan beridir süregelen “kaotik kötü adam” konsepti tutmaya ve fanlar tarafından sevilmeye devam ediyor. Vaas ile başlanan bu furya sonrasında Pagan Min, Ull, Faith Seed ve Mickey and Lou gibi karakterlerle de devam etmişti.

Görünüşe göreyse Far Cry 6’nın hikayesinde bu bayrağı Anton Castillo adlı karakterimiz üstlenecek. Serinin her yapımında kapakları kaotik kötü karakterlerin süslemesi gibi, yeni oyunda da afişleri ve posterleri Anton Castillo süslüyor. Bu içerikler Far Cry 6’nın hikayesi hakkında bize önemli mesajlar veriyor.

El Presidente: Anton Castillo ve Diego

Yapım hakkında yayınlanan fragman ve posterlerde Anton Castillo ile oğlu Diego’nun beraber poz verdiklerini görüyoruz. Oyun açıkça iki karakter üzerinden ciddi bir pazarlama yürütüyor ve ana senaryonun bu karakterlere odaklı olacağının sinyalini veriyor.

Yayınlanan detaylara göreyse Küba kültürüyle özdeşleştirilen Far Cry 6’nın hikayesinde Anton Castillo ve Diego önemli rol oynayacak. OyunuKarayip Adaları’ndaki Yara adlı bir yerleşkede oynayacağız.

Anlatılan ön hikayeye göre zor ve çetrefilli günler geçiren Yara halkı Anton Castillo adlı kötü karakterimizin başa geçmesiyle demir yumrukla yönetilmeye başlamış, iyi günlerinin hayalini kurmakta. Yara’yı refaha kavuşturmak adına her türlü kötü ve sert yönteme başvuran Anton Castillo’nun ise en büyük amacı oğlu Diego’yu bölgenin bir sonraki varisi yapmak, onu eğitmek, “El Presidente” (yönetici) unvanına yaraşır biri haline getirmek. Böylelikle Far Cry 6’nın hikayesinin bize bir noktada baba-oğul ilişkisini de yansıtacağını söyleyebiliriz.

Ana Karakterimiz Kim Olacak?

Ubisoft’un söylediğine göre ana karakterimizi kadın ya da erkek olarak oynayabileceğiz. Assassin’s Creed oyunlarıyla başlayan ve oldukça beğenilen cinsiyet seçme özelliği bu oyunda da bizlere sunulacak. Ana karakterimizin adı, hangi cinsiyetten seçersek seçelim, Dani Rojas olacak. Dani Rojas, baş kötü karakter olan Anton Castillo’nun sert yönetimine karşı mücadele eden bir devrimci olacak.

Ubisoft’un ana karakterimiz hakkında verdiği bilgiler sadece bunlarla sınırlı. Firma çalışanlarından bir tanesi “Ana karakteri size anlatmak istemiyoruz. Oyunu oynarken onu tanımanızı, onunla bağlantı kurmanızı istiyoruz.” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu bağlamda Dani Rojas ile ilgili detayları oyunu oynarken öğreneceğiz. Ayrıca seçeceğimiz cinsiyete göre de karakter seslendirmesinin erkek ya da kadın sesi olacağını hatırlatalım.

Far Cry 6 Haritası

Far Cry 6 haritasının Karayipleri tema alacağını söylemiştik, oldukça vahşi ve tropikal bir açık dünyayla karşılaşacağız. Dolu dolu olması beklenen Far Cry 6 haritasının serinin önceki oyunlarından da çok daha büyük olması bekleniyor. Primal haricindeki her yapımla beraber haritayı biraz daha büyük yapmayı başaran Ubisoft, Far Cry 6 haritasında da boş durmayacaktır.

Senaryonun da Küba’dan ilham aldığını varsayarsak, Far Cry 6 haritasındaki karakterlerin ve olayların bu konsepte paralel gideceğini tahmin ediyoruz. Halihazırda yayınlanmış olan fragmanlar ve görsel içerikler de bu iddiamızı kanıtlar nitelikte.

Far Cry 6 PC İçin Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri:

 • Win 10 64
 • Intel Core i5-4460 3.2GHz / AMD FX-8350
 • AMD Radeon R9 390 / NVIDIA GeForce GTX 970 4GB
 • VRAM 2GB
 • 8 GB RAM
 • 50 GB Boş Alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri:

 • Win 10 64
 • Intel Core i7-5820K 6-Core 3.3GHz / AMD Ryzen R7 1700X
 • AMD Radeon RX Vega 64 Liquid 8GB / NVIDIA GeForce RTX 2070
 • VRAM 8GB
 • 16 GB RAM
 • 50 GB SSD Boş Alan

Far Cry 6 hakkında bütün bilinenler yazımızın sonuna geldik. Oyun 18 Şubat 2021’de Playstation 4, Playstation 5, Xbox One, Xbox Series X, ve PC platformlarında çıkışını gerçekleştirecek. PC için yapımı Epic Games Store veyahut da Ubisoft Connect üzerinden satın alabilirsiniz. Daha fazla oyun haberi görmek için bizi takipte kalmayı unutmayın, herkese iyi oyunlar diliyoruz!

Whatsapp
Murat Karakılıç
Murat Karakılıç
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?