Türkiye’de En Çok Tutulan 10 Oyun Serisi

Türkiye’de En Çok Tutulan 10 Oyun Serisi
1. Assassin’s Creed

2007’de yeni bir Aksiyon/Macera/Gizlilik oyun serisinin fitilini ateşleyen Ubisoft özellikle 2012’de Assassin’s Creed 3 ile tarihe damgasını vurdu. Aynı zamanda Türkiye’de hızla tanındı ve sevilen oyun serilerinden oldu.

Assassin’s Creed 3’den sonraki oyunların oynanış açısından bi farkı olmadığı için yenilemeye gitmek isteyen oyun yapımcısı Ubisoft bir sonraki devrimini de 2017 yılında Assassin’s Creed Origins’i çıkartarak yoluna devam etti. 1 yıl sonrasında Assassin’s Creed Serisine devam ederek Assassin’s Creed Odyssey’i çıkarttı, fakat bu oyunun Assassin’s Creed Origins’den bir farkı yoktu ve oyuncuların eleştirilerin hedefi oldu. Hemen 2 yıl ardından 10 Kasım 2020’de çıkartmış olduğu Assassin’s Creed Valhalla ile tekrardan oyun tarihine damga vurdu.

2. Battlefield

Serinin ilk olarak 2002’de çıkan oyunu Battlefield 1942 o zaman ki imkanlara göre çıkartılan en iyi oyunlardan biriydi. Oyunun günümüzde bile oyuncuların oynarken keyif alabileceği sürümü Battlefield 1,3 ve 4’le birlikte oyuncuların göz bebeği olmuştur. Ayrıca Battlefield serisinin Türkiye’de çok satılması sebebi ile Battlefield 1 2016 tarihinde satışa sunulmuştur. Oyun yapımcısı Electronic Arts Çanakkale Savaşı’na yer vererek ve Türkçe dil seçeneği ile Türk oyuncuların ilgisine karşılık verdi. Bu oyunların ardından gelen Battlefield V ‘i 2018 tarihinde piyasaya sürerek oyuncular için vazgeçilmez bir oyun olmuştur. Ve 2021’de çıkması planlanan Battlefield 6 (VI) PlayStation 5 oyun mekanikleri, hissiyatı, hassasiyeti ve görüntü kalitesi açısından benzersiz ve eşsiz olacağı planlanıyor.

3. Call of Duty

Sıradaki oyun serisini Türkiye’de duymayan yoktur. Call of Duty Türkiye’de en çok sevilen savaş oyunu. Call of Duty 2003’de çıkan oyunundan 13 Kasım 2020’de çıkan Call of Duty Black Ops Cold War’a kadar hemen hemen hepsini oynanmış ve sevilmiştir. Ve özellikle Türk oyuncular için benzersiz ve eşsiz oyun serilerinden olmuştur. Oyun yapımcısı Activision gelmiş geçmiş en iyi Aksiyon oyun serilerinden olan Call of Duty ile tüm oyuncular için vazgeçilmez bir oyun serisi olmuştur. Şimdi ise Call Of Duty severler 5 Kasım 2021’de çıkacak Call of Duty: Vanguard’ı heyecanla bekliyor.

4. Crysis

Crysis Türk oyuncular için vazgeçilmez oyun serisidir. Türk oyunu olarak bilinen Crysis oyununu aslında Alman şirketi olan Crytek yapmıştır. Crytek, 1999’da üç Türk kardeş olan Cevat, Avni ve Faruk Yerli tarafından Almanya’nın Coburg şehrinde kurulmuş olan bir video oyun şirketidir. Crysis’in Türkiye’de sevilmesinin sebebi Türkçe Dublaj seçeneğinin olması ve oyunun inanılmaz bir oynanış mekanikleri, hikaye, görevleri olması. Crysis serisi sadece Türk oyunculara değil Dünyadaki tüm oyunculara kendini tanıttı ve sevdirdi.

5. Far Cry

Far Cry serisinin ilk oyunu 23 Mart 2004’de satışa çıkmıştır. Ayrıca çıktığı tarihten itibaren Türkiye’de oyuncuların gözdesi haline gelmişti. 18 Şubat 2021’de çıkacak olan Far Cry 6 için yayınlanan trailer yüzünden oyuncuları heyecanlı ve meraklı bir bekleyiş sardı. Oyuncuların heyecanının sebebi ise Far Cry serisinde bir ilk olacak olması. Far Cry serisinde oyun alanları ormanlar ve plaj olmuştu. Şubat’ta Far Cry 6 ilk defa bir şehirde geçecek.

6. FIFA

FIFA serisinin ilk oyunu 1993 tarihinde çıkan FIFA International Soccer’dan 2020’de çıkan FIFA 21’e kadar çıkan tüm oyunlarını çoğu oyun sever oynamıştır. Özellikle futbol seven bir ülke olduğumuz için Türkiye’de en çok satış yapılan oyun serisidir. Aynı zamanda 2020’de en çok satış yapmış olan FIFA 20 – FIFA 21. Türkiye’de futbol severlerin daha çok olması sebebi ile Amerikan Video Oyun Şirketi Electronic Arts Sports serinin birçok oyununu Türkçe Dil Desteği ve Süper Lig’i de ligler arasında barındırmıştır. Şimdi ise FIFA severlerin gözü FIFA 22’nin çıkış tarihi olan 1 Ekim 2021’de.

7. Grand Theft Auto V

GTA serisi eşi benzeri olmayan bir seridir. Tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de piyasaya adeta bir bomba gibi düşmüştür. GTA serisi ismini en çok GTA III oyununda duyurdu sonrasında GTA Vice City ile serisine devam etti. Sonrasında GTA San Andreas iles oyunculara kendini sevdirdi. GTA IV ile oyuncuların vazgeçilmezi haline geldi. Aynı zamanda bununla kalmayıp GTA V ile Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi açık dünya oyunu oldu.

8. God of War

God of War Aksiyon/Macera oyunun en iyi örneğidir. Dünyanın en iyi oyunlarından olan God of War serisinin ilk oyunu 2005’de çıkmıştır. Ve çıktıktan sonra Dünya üzerindeki tüm oyun severlerin ilgi odağı olmuştur. Bu ilgiye 2 yıl sonra 2007’de karşılık gelmiştir ve God of War 2’yi çıkarmıştır. Bu oyunların ardından ara oyunlar yaparak oyunun unutulmamasını sağlayan teknoloji devi SONY 2010’da God of War 3 oyununu piyasaya sürdü. Ardından oyuncuların God of War beklentisi giderek büyüdü. Tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de çok ilgi gören God of War serisi ve Türk oyuncuların bu ilgisini gören SONY God of War (2018) oyununu Türkçe Dil Destekli olarak çıkarttı. 3 yıl ardından serinin yeni oyunu olacak God of War Ragnarok’u duyurdu. 2021’in sonlarına doğru çıkması planlanıyor fakat bu tarihin 2022 tarihinde de piyasaya sürülebileceğini duyurdu.

9. Pro Evolution Soccer

PES Türkiye’de en çok adı anılan futbol oyunudur. PES özellikle hala bile oynanan PES 2013 ile Türkiye’de adını altın harflerle yazdırdı. PES serisinin ülkemizde yeri ayrıdır. PES eski ismiyle Winning Eleven PES 2016’dan sonra Türk oyuncuların gözdesi haline geldi. Japon Video Oyun Şirketi KONAMI şu an oynanan eFootball PES 2021 Season Update oyununu piyasaya sürdü. Türkiye’de futbol severlerin daha çok olması sebebi ile KONAMI serinin çoğu oyununu Türkçe Dil Desteği ile çıkartmıştır.

10. Uncharted

Uncharted 2007’de çıkan ve ilk oyunu olan Uncharted: Drake’s Fortune piyasaya sürüldüğü gibi tüm oyuncular tarafından ilgi gördü. Tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de yoğun ilgi gördü. Türk oyuncuların bu ilgisine oyun yapımcısı Naughty Dog’ un yanıtı Türkçe Dublaj ve Dil Desteği getirmek oldu. Uncharted oyun serisi oyuncuların kalbinde ayrı bir yer açmıştı. Naughty Dog tarihe damgasını vuran bir oyun serisine imza atmıştır. Oyuncular tarafından 2017’den tarihinden itibaren Uncharted serisi için yeni oyun bekliyor.

NOT: Sıralama harf önceliğine göre gitmiştir.

Whatsapp
Murat Karakılıç
Murat Karakılıç
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?